Menu
1020 Valley Crest Circle, Oakville, ON L6H 6W8



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
5 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,025,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 46.39 x 154.95 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $12,486 |
| Basement | FinishedFull |
| Dir/Cross St | Neyagawa/Riverhgts/Valleycrest |
Description
Welcome to this exceptional Fernbrook built home, offering approximately 5,400 sq. ft. of beautifully designed living space. Nestled on a quiet crescent within an exclusive enclave of homes combines elegance, comfort, and modern upgrades in a highly sought-after neighbourhood. The newly renovated eat-in kitchen, featuring high-end stainless-steel appliances, a spacious island, and a seamless open-concept layout overlooking the expansive family room with a soaring cathedral ceiling and cozy gas fireplace. Step out to your private backyard oasis, complete with a stunning saltwater in-ground pool, a cabana, and pavilion perfect for entertaining or relaxing. The main floor showcases hardwood flooring throughout, a versatile living room ideal for a home office, a formal dining room for hosting, convenient laundry room and 2-piece powder room. Upstairs, you'll find four generously sized bedrooms. The luxurious primary suite offers a walk-in closet with built-ins and a spa like 5-piece ensuite with heated flooring. Bedrooms two and three share convenient access to a 4-piece ensuite bathroom, while the fourth bedroom features its own private 4-piece ensuite. The fully finished basement expands your living space with a large game room, a bright family room with oversized windows, a wet bar, workout room, a 4-piece washroom, and a fifth bedroom. Ideally located close to King's Christian Collegiate, White Oaks Secondary School, Glen Abbey Golf Club, and the scenic trails of Sixteen Mile Creek. This is a rare opportunity in a prestigious neighbourhood. Don't miss your chance. Say YES to the Address!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | IngroundSalt |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Lower) | 5.09 X 3.85 m |
|
| Exercise Room (Lower) | 5.07 X 3.71 m | |
| Recreation (Lower) | 13.23 X 6.4 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 6.63 X 3.47 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 6.88 X 3.22 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 5.16 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 9.02 X 4.85 m |
|
| Sunroom (Ground) | 3.68 X 2.69 m |
|
| Family Room (Ground) | 5.94 X 4.62 m |
|
| Breakfast (Ground) | 3.91 X 7.85 m |
|
| Kitchen (Ground) | 5.1 X 6.16 m |
|
| Dining Room (Ground) | 5.11 X 3.66 m |
|
| Office (Ground) | 5.94 X 4.62 m |
|
| null (null) | 0 X 0 m |
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W13070310
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type