Menu
156 Wembley Road, Oakville, ON L6H 6B6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
4parking
sqft *
Expired
List Price:
$3,990
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 49.21 x 109.91 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Oakmead To Wembley |
Description
* Short term lease until June 30th 2024 * close to 3000 sq.ft * Absolutely Immaculate, Spacious, Bright 4 Bedroom Home Located On Great Family Street In River Oaks. Double Door Entry. quartz counters and stainless appliances in the kitchen. The light neutral palette continues t/o. The hardwood and tiled flooring t/o the main floor provide a clean, elegant aesthetic. Upstairs: 4 large bedrooms include a primary suite with a walk-in closet and 4 piece en-suite with bath and separate shower. The second 4 piece bathroom on the upper level offers a shower-tub combo. Top Elementary And Secondary Schools including the IB Program at White Oaks SS. Great Location Within Walking Distance To Parks, Trails, Schools And Transit. Easy Access To Major Highways, Go Station.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Septic |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.66 X 3.63 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 4.65 X 3.07 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.65 X 3.81 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.46 X 3.94 m |
|
| Laundry (Main) | 2.62 X 2.31 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.18 X 4.55 m |
|
| Family Room (Main) | 5.16 X 3.48 m |
|
| Office (Main) | 3.81 X 3.02 m |
|
| Living Room (Main) | 10.41 X 3.76 m |
|
Broker: HIGHLAND REALTYMLS®#: W6738464
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type