Menu
365 Belcourt Common Street, Oakville, ON L6H 0R1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 27.47 x 45.86 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Postridge Dr amd Dundas St E |
Description
Rarely offered large corner 3 bedroom, 3 bathroom townhouse with oversized windows in each room. Conveniently nestled in a quiet neighbourhood of the prestigious Rural Oakville just north of the Uptown Core, this immaculately maintained town home boasts premium features throughout. The grand exterior is beautifully finished w/ stone & brick, wide driveway with oversized garage, covered front porch & driveway and a 2nd floor balcony. As you enter, the bright interior welcomes you w/ modern fixtures, pot lights, laminate floor & spacious open principle rooms w/ large windows. The upgraded spacious eat-in kitchen w/ breakfast area, updated cabinetries w/ pantry, oversized countertops & S.S. appliances, coupled with the large walk-out balcony, is perfect for entertaining your friends/family & a luxurious retreat after a long day. The 3rd floor features a spacious master w/ a walk-in closet & a 3pc ensuite. Two other generously sized bedrooms w/ big windows, closets & a separated bathroom.
Extras
2 closets on the main floor when you enter the home. Lots of storage space. Close to top schools, parks/trails, community centre, shops and restaurants. Short drive to 403. Move in ready, you will not want to miss it!Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Third) | 0 X 0 m |
|
| Den (Main) | 1.81 X 2.46 m |
|
| Utility Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Breakfast (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 2.77 X 2.71 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.05 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.57 X 3.05 m |
|
| Living Room (Second) | 3.66 X 3.68 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.05 X 4.28 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.97 X 3.05 m |
|
Broker: THE KEY MARKET INC.MLS®#: W7392304
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type