Menu
1264 Black Bear Trail, Oakville, ON L6H 8B2



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,768,990
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.06 x 89.89 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Meadowridge Drive and Dundas St. E |
Description
Welcome to this brand new, never-lived-in Mattamy-built home in the highly desirable Joshua Meadows community. The Windfield model with French Chateau elevation offers exceptional curb appeal with a covered front porch and double car garage, setting the tone for the thoughtfully designed interior. The open concept main floor is ideal for modern living, featuring a stunning great room with a soaring vaulted, sloped ceiling open to the second level, large windows that flood the space with natural light, and a sleek electric fireplace creating a warm and inviting focal point. The family-sized eat-in kitchen seamlessly connects to the main living space, perfect for entertaining and everyday life. A standout feature is the well-planned private family entry area with direct garage access, complete with a spacious walk-in closet, "stop and drop" zone, and built-in hooks-designed to keep the front foyer clean, organized, and clutter-free. There is also a side door entrance on the Mail Level. The second level offers exceptional functionality with four generously sized bedrooms, three full bathrooms, and a versatile loft space that can easily serve as a media room, home office, studio, or wellness retreat. The primary suite is ideally positioned at the rear of the home, providing privacy from the other bedrooms, and offers a peaceful retreat. A conveniently located second-floor laundry room adds to the home's practical layout, making daily routines effortless. With its intelligently designed floor plan, premium finishes, and attention to real-life functionality, this home perfectly blends style, comfort, and convenience for today's modern family living.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Second) | 0 X 0 m | |
| Loft (Second) | 4.37 X 3.35 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 3.35 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.35 X 3.22 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.25 X 3.35 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.48 X 4.42 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.42 X 3.15 m | |
| Kitchen (Main) | 4.42 X 4.16 m |
|
| Great Room (Main) | 5.18 X 4.52 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.57 X 3.35 m |
|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: SUTTON GROUP QUANTUM REALTY INC.MLS®#: W13050324
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type