Menu
74 Boulton Trail, Oakville, ON L6H 0Z9



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
5 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,879,900
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 45.08 x 89.98 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $9,682 |
| Basement | FinishedApartment"Separate Entrance" |
| Dir/Cross St | Dundas/Sixth Line |
Description
Welcome to this breathtaking dream home! Only 3 years new, this stunning residence offers approximately 4,500 sq. ft. of luxurious living space, including a professionally finished 1,100 sq. ft. basement completed by the builder. Designed with both elegance and functionality in mind, the home features a main floor office that can easily serve as a fifth bedroom.Step inside to experience true grandeur with 10 ft ceilings on the main floor and 9 ft ceilings on the upper level and in the basement. The elegant foyer is finished with porcelain tiles, setting the tone for the upscale finishes throughout. This home is loaded with premium upgrades, including modern hardwood flooring throughout and a chef-inspired kitchen featuring Calcutta quartz countertops and high-end Bosch built-in appliances.The hardwood staircase with wrought iron spindles adds a touch of sophistication, while each bedroom offers access to a full or semi-ensuite for ultimate comfort and convenience. The primary suite is a true retreat, complete with a luxurious 5-piece ensuite, standalone soaker tub, upgraded glass shower, and his-and-hers walk-in closets.Additional highlights include second-floor laundry for added convenience and a fully finished basement featuring a kitchen, Legal separate entrance, and a private in-law suite with a 3-piece washroom-ideal for extended family living, rental potential, or entertaining.This meticulously upgraded, move-in ready home is truly one you don't want to miss!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 10.67 X 6.1 m |
|
| Bedroom (Basement) | 4.57 X 4.57 m |
|
| Media Room (Second) | 3.53 X 2.68 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.7 X 3.96 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 5.21 X 3.35 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.65 X 4.02 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.18 X 4.38 m |
|
| Family Room (Main) | 5.02 X 4.29 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.07 X 4.32 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.62 X 4.93 m |
|
| Den (Main) | 3.04 X 2.77 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.18 X 3.68 m |
|
| Living Room (Main) | 2.86 X 3.35 m |
|
| Foyer (Main) | 4 X 4 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE CERTIFIED REALTYMLS®#: W12952128
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type