Menu
3041 Creekshore Common na, Oakville, ON L6M 0T9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
5 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,300,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 01 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $4,228 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Nayagawa |
Description
Contemporary yet functional, corner 4 bedroom executive townhome w/double car garage. Tons of natural light. Gorgeous hardwood stairs and floors in living & dining. Laminate floors in all bedrooms, potlights. Fabulous upgraded kitchen w/granite counters & glass block backsplash, island, pendant lights and pantry. SS appliances. W/O to large glassed terrace/patio. Large primary w/2 walk-in closets, 3 pc ensuite w/walk-in glass shower. 2nd bedroom also with a 3pc ensuite. Laundry with sink. Interior access to garage, 4th bedroom on main can be used as office. Nest smart home. Remote garage door opener. Visitors parking.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Third) | 2.87 X 3.02 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3.76 X 3.02 m |
|
| Bedroom (Third) | 4.18 X 3.64 m |
|
| Laundry (Second) | 2.48 X 1.57 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.6 X 2.72 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.12 X 3.8 m |
|
| Living Room (Second) | 5.5 X 4.57 m |
|
| Bedroom (Ground) | 4.2 X 4.72 m |
|
| Foyer (Ground) | 3.18 X 3.38 m |
|
Broker: IPRO REALTY LTD.MLS®#: W8030734
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type