Menu
1493 Ford Strathy Crescent, Oakville, ON L6H 3W9



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,799,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.0 x 89.0 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $7,871 |
| Basement | Full |
| Dir/Cross St | Dundas & William Cutmore |
Description
Welcome to this stunning 2-storey home in the highly sought-after Joshua Meadows community of Oakville, built in 2022 and thoughtfully designed for modern living. Step inside to discover a bright, open-concept layout enhanced by over sized windows that flood the home with natural light. The main floor features elegant hardwood flooring, a versatile flex space perfect for a home office, sitting room or playroom, and an impressive staircase that makes a striking first impression. The inviting family room showcases a coffered ceiling and a cozy fireplace-ideal for relaxing or entertaining. The oversized kitchen is a true showstopper, complete with quartz backsplash & countertops, a large island, Bosch appliances, and a seamless walkout to the backyard-perfect for indoor-outdoor living. Endless possibilities to design your own south facing backyard oasis.Convenient garage access includes a Tesla electric charger, catering to today's eco-conscious homeowner. Upstairs, you'll find generously sized bedrooms, a convenient second-floor laundry room, and a luxurious primary retreat featuring a spa-like 5-piece ensuite. This exceptional home blends style, comfort, and functionality in one of Oakville's most desirable neighbourhoods-an opportunity not to be missed. This Home is located close to top-rated schools, parks, shopping plazas, and major highways.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.08 X 4.6 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.38 X 4.05 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.05 X 4.45 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.1 X 4.84 m |
|
| Powder Room (Main) | 1.86 X 0.64 m |
|
| Family Room (Main) | 0 X 4.6 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.42 X 3.96 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.88 X 4.58 m |
|
| Other (Main) | 3.08 X 3.2 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W13117586
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type