Menu
202 Huguenot Road, Oakville, ON L6H 0L4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,700
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Trafalgar ( West ) |
Description
Great Gulf Modern End Unit Townhome. Approx. 1750 Sq Ft. 9 Foot Ceiling & Hardwood Floor
Throughout. Main Floor Has A Family Room W/A Walkout To The Backyard & 2Pc Washroom. Direct Access
From Garage. Second Floor Features A Deck Off The Kitchen W/Granite Countertops, Upgraded Cabinets,
Dining Room & Great Room. On The 3rd Floor: Master W/ W/I Closet & 4Pc Ensuite, 2 Bedrooms, 4Pc
Bath & Laundry.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.64 X 2.59 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.72 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.01 X 3.07 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.66 X 4.78 m |
|
| Great Room (Second) | 3.66 X 4.78 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.71 X 3.68 m |
|
| Family Room (Main) | 4.32 X 3.68 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W7055604
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type