Menu
3031 John Mckay Boulevard, Oakville, ON L6H 7H5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,590,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 19.85 x 60.7 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/ Prince Michael Dr |
Description
Welcome to this amazing newly built modern 3-story townhouse with over $100k in upgrades. The house offers 4 bedrooms, 4 bathrooms, spacious 2-car garage, private rooftop terrace, Coffered 9 ft Ceiling, electric fireplace, breathtaking view of the pond, plenty of sunlight, Granite TV Wall, Granite Countertop, glass showers in bathrooms with granite flooring and counters, Oversized Upgraded Great Room, tankless water heater, high efficiency furnace, Smart Home technology and many more. This is a must see, your clients will be impressed. The house is located mins away from QEW/403/407 and all of your shopping, dining and entertaining needs. Top Rated Public Elementary & Secondary School District. Minutes to Sixteen Mile Sports Complex & Oakville Hospital
Extras
All ELF's, S/S Fridge, Stove and Dishwasher. Washer & Dryer (to be purchased by Landlord before closing date). Ecobee Thermostat, Weiser Keypad Lock, 2 GDO's, 200 amps and 1 year free roger's internet.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Upper) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Upper) | 0 X 0 m |
|
| Great Room (Upper) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: IPRO REALTY LTD.MLS®#: W7046504
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type