Menu
#411 - 50 Kaitting Trail, Oakville, ON L6M 5N3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$674,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 4 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $2,608 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Sixth Line |
Description
This Brand New 1 Bedroom + Den Unit Features 670 Sq Ft Suite Area + 37 Sq Ft Balcony Area And Tons Of Upgrades For Quality Living. 9 Ft Ceiling, Keyless Entry & 2 Parking Spots! This Unit Has An Open Concept Model That Features Upgraded Kitchen Cabinets With Plenty Of Storage, Beautiful Island With Quartz Countertop, And A Tasteful Backsplash. Enjoy The Open Balcony Facing A Scenic View Overlooking Kaitting Pond & City Of Toronto In The Distance. Don’t Miss Out On This Opportunity!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: HOMELIFE LANDMARK REALTY INC.MLS®#: W6806598
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type