Menu
81 Kaitting Trail, Oakville, ON L6M 0T6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$4,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.0 x 85.0 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Dundas / Six Line |
Description
Gorgeous Executive Detached 4 Bed Home W/Double Car Garage Sits On The Green Belt &Park! High End And Luxurious Finishes Incl: 9" Ceilings On Both Level,Dark Hardwood Flooring Throughout, Large Gourmet Kitchen With All B/I Stainless Appliances And Granite Counters&Glass Back Splash, Tons Of Cabinets&Storage, Oak Stairs W/ Iron Pickets ,2 Spa Inspired 5Pcs Washroom And Laundry Room On 2nd Level.$$$ Spent On Upgrades! MAIN FLOOR IS FRESHLY PAINTED!
Extras
Bright, Open And Cozy! Formal Dinning Room Designed For Lavish Entertaining. Family Room Over Look Park W/ Big Windows. Stainless Steel B/I Appliances,Gas Cook Top, Second Floor Laundry, Central Ac.Home Back Onto A Park!!!Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In Area" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES SUCCESS TEAMMLS®#: W6779412
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type