Menu
3252 Larry Crescent, Oakville, ON L6M 0S9



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
5 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,788,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 45.01 x 91.57 |
| Exterior | "Stucco (Plaster)"Stone |
| Property Tax | $8,680 |
| Basement | FullFinished |
| Dir/Cross St | 6th Line/Dundas |
Description
Welcome to 3252 Larry Crescent! This beautifully maintained and upgraded family home has 4+1 beds and 4.5 baths. Featuring 9' ceilings, hardwood/tile flooring throughout, crown moulding, modern kitchen and baths. Breakfast area walks out to elegant vinyl deck which leads to interlock paved spacious backyard featuring a firepit. Master bedroom with gorgeous 5pc ensuite and walk-in closet. Bright 2nd bedroom with 4pc ensuite and walk-in closet. Spacious 3rd and 4th bedrooms with semi-ensuite Jack and Jill bathroom. Finished modern style basement with well sized bedroom, full bath, laundry room, and versatile media area. Upgraded motion sensor lights throughout the home adds convenience and sustainability. Installed Level 2 EV outlet in the garage. Select 3 layer windows on the 2nd floor and spray foam insulation in this eco-friendly home.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Media Room (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.29 X 3.25 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 5.28 X 3.25 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.68 X 4.26 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.29 X 3.86 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.63 X 3.81 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.86 X 3.17 m |
|
| Family Room (Main) | 5.1 X 3.88 m |
|
| Living Room (Main) | 3.25 X 3.86 m |
|
Broker: HOMELIFE GOLCONDA REALTY INC.MLS®#: W13141204
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type