Menu
163 Magnolia Crescent, Oakville, ON L6M 0Z8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Leased
List Price:
$5,500
Leased Price:
$6,225
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Dundas/Preserve Drive |
Description
Available immediately! Extensively updgraded Executive rental in Oakville’s Sought-after Preserve Neighborhood! Soaring 10' ceiling on main floor,9' ceiling on 2nd floor.Main floor study, Custom Kitchen with high-end appliances. Hardwood flooring on main floor. Large 16’x 16’ family room w/ coffered ceilings .Large eat-in kitchen & walk out to upgraded covered deck w/gas hook up.2nd floor laundry. 3 full washroom upstairs, Master bedroom with his & hers walk-in closets & luxurious 5pc ensuite. All bedrooms upstairs have ensuite privileges.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Second) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 4 (Second) | 3.96 X 3.66 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.72 X 3.35 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.96 X 3.86 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.88 X 4.57 m |
|
| Den (Main) | 4.27 X 3.35 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.97 X 2.9 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.57 X 3.3 m |
|
| Great Room (Main) | 4.88 X 4.88 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.27 X 4.27 m |
|
| Living Room (Main) | 3.66 X 3.66 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W6784804
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type