Menu
3286 Millicent Avenue, Oakville, ON L6M 4P5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
6 bed
4 bath
5parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,999,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 5 |
| Lot Size | 38.0 x 100.0 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line/Dundas St E |
Description
** ASSIGNTMENT SALE ** Welcome to this brand new 2 car garage & 3 car driveway fully detached house in the prestigious North Oakville by Castleridge Homes. This house features a beautiful unique design with 5 bedrooms, 4 full bath and 2 car garage. The main floor features a spacious and practical layout with separate living, dining, office, great room & also features a full bathroom on the main floor. The second floor features 5 spacious bedrooms. The house has high end finishes provided by the builder including hardwood flooring (main floor), 10' ceiling on main & 9' on 2nd floor and basement, 200 amp panel, oak stairs, quartz countertops and a lot more
Extras
Completion fall 2023, Elevation A, size: 2964 sqftDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Great Room (Main) | 5.2 X 4.57 m |
|
| Bedroom 5 (Second) | 3.51 X 3.51 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 3.05 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.66 X 3.46 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.66 X 3.66 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.57 X 4.57 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.81 X 3.05 m |
|
| Office (Main) | 3.05 X 2.74 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.66 X 3.66 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.57 X 3.25 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY SERVICES INC.MLS®#: W6626352
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type