Menu
Lot 21 Millicent Avenue, Oakville, ON L6M 4P5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Suspended
List Price:
$1,999,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.0 x 100.0 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Full"Separate Entrance" |
| Dir/Cross St | Sixth Line & Settlers Road E |
Description
**Royal Oaks Assignment Sale** Presenting The Duke - An Absolutely Gorgeous 4 Bedroom Detached 2 Storey Home In Oakville! This Executive Home Will Not Disappoint, Over 2700 Sqft Of Living Space On A Premium Lot. This Beautiful home Has A Huge Open Concept Great Room Featuring Upgraded Hardwood Flooring, A Fireplace And French Doors To the Courtyard. The Gourmet Kitchen With Stainless Steel Appliances And Vent Hood, Extended Upper Cabinets, Breakfast Bar, Granite Counters, Backsplash And Upgraded Larger Sink. There Is A Separate Dining Room with Service Area And A Den Both With Upgraded Hardwood Floors. Rounding Out The Main Floor Are A Powder Room and A Mud Room With Access To The 2 Car Garage. The Second Floor Features 4 Generous Bedrooms, The Primary With A 5pc Bath Featuring Separate Tub And Shower Plus His And Hers Walk-in Closets. The 2nd Bedroom Features A 3pc Bath With A Glass Shower. The 3rd And 4th Bedrooms Share A 5pc Ensuite.
Extras
Second Floor Laundry Room, A Separate Entrance To The Basement Plus A Service Door From the Mudroom To The Courtyard.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Second) | 1.52 X 2.13 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.05 X 3.66 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.01 X 3.35 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.71 X 3.71 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.38 X 4.27 m |
|
| Mud Room (Main) | 1.52 X 3.81 m |
|
| Den (Main) | 2.44 X 3.35 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.96 X 3.66 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.11 X 3.81 m |
|
| Great Room (Main) | 8.53 X 4.27 m |
|
| Foyer (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY SERVICES INC.MLS®#: W7221896
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type