Menu
3209 Mintwood Circle, Oakville, ON L6H 0P1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,700
Leased Price:
$3,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | "Finished with Walk-Out" |
| Dir/Cross St | TRAFALGAR RD / DUNDAS ST E |
Description
Gorgeous Great Gulf town home offering approx 2105 sq.ft backing onto pond in desirable preserve community! Perfect setting & magnificent views. Close to shops, restaurants, & 5 kms to the new Oakville Hospital. Massive windows provide all day natural light t/o the home. Beautiful entry with upgraded tiles modern oak staircase & iron pickets. Inside entry to garage. Stylish gorgeous open concept kitchen w/quality laminate floors, gorgeous sleek cabinetry, large centre island with breakfast bar, stainless steel appliances, granite counter tops & w/walk- out to balcony. Spacious living room and dining room with huge windows, provides many options for furniture configuration to suit your lifestyle. Master retreat with quality laminate floors, walk-in closet & luxurious 4 piece ensuite bath with two sinks and gorgeous over-sized luxurious shower. Spacious bedrooms with large closets. Luxury main bath. Upper level laundry. Walkout basement with open concept family room with laminate floors.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Other |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Upper) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 3 (Lower) | 2.44 X 2.44 m |
|
| Family Room (Lower) | 4.88 X 3.96 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.66 X 3.05 m |
|
| Bedroom (Second) | 3.66 X 2.44 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.57 X 3.96 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.66 X 2.44 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.66 X 2.44 m |
|
| Living Room (Main) | 4.57 X 3.05 m |
|
Broker: ROYAL HERITAGE REALTY LTD.MLS®#: W11898073
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type