Menu
3092 Preserve Drive W, Oakville, ON L6M 0T8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
5 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,159,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 19.85 x 63.85 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $5,472 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Dundas / 6th Line |
Description
Rarely offered luxury Remington-built executive townhome for sale in one of Oakville's most desirable communities. Offering over 2,000 sq ft of upgraded living space with a highly functional layout featuring 5 spacious bedrooms, each with its own private ensuite bathroom - ideal for large families, multi-generational living, or investors seeking premium flexibility. Over $180K in upscale upgrades including hardwood flooring on the main level, upgraded oak staircase with iron pickets, gourmet kitchen with granite countertops, undermount sink, high-end stainless steel appliances, designer hood fan, and premium front-load laundry.The spacious primary retreat features a private walk-out balcony and spa-inspired ensuite. Enjoy outdoor living with a large private deck and the convenience of an oversized 2-car garage. A standout feature is the ground-floor private studio suite complete with ensuite and kitchenette - perfect for extended family, guests, rental income potential, or a dedicated home office.Ideally located near top-rated Oodenawi Public School, Oak Park Plaza, Sixteen Mile Sports Complex, parks, shopping, transit, and with easy access to major highways. An exceptional opportunity to own a luxurious, versatile home in a prime Oakville location.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.93 X 3.23 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.74 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.35 X 4.27 m |
|
| Breakfast (Second) | 3.05 X 3.66 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.74 X 4.27 m |
|
| Dining Room (Second) | 5.49 X 4.88 m |
|
| Living Room (Second) | 5.49 X 4.88 m |
|
Broker: CONDOS UNION REALTY INCMLS®#: W13140450
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type