Menu
3147 Robert Brown Boulevard, Oakville, ON L6M 0P5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
4 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$4,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 30.02 x 90.22 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd/Sixteen Mile Dr |
Description
Well maintained bright 4bds,4bath Detached home in north Oakville for lease! Top school area! Steps To 16 Mile Sport Centre And Fortinos.Fully Fenced Yard, Stone Patio, Stainless Kitchen Appliances. Hardwood Floor thoughout , Pot Lights. Oak Hardwood Stairs With Iron Wrought. Upgraded Kitchen W/T Backsplash And California Shutters. Master B/R With Soaker Tub And Separate Shower. Quartz Counter On Bathroom. Full Finished Basement W/T Cold Storage Room And 3 Pc Bathroom. Finished Basement /W Bedroom & 3 Pcs Full Bath. Mud Rm /W Main Floor Laundry . Close To All Amenities Mins To Hwy & public transaction. Close To Shopping, Parks, schools.
Extras
S/S Fridge, Stove, Rangehood, Dishwasher, Washer & Dryer, All Light Fixtures, Window CoveringsDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Available |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In Area" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Basement) | 0 X 0 m | |
| Cold Room/Cantina (Basement) | 0 X 0 m | |
| Office (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.11 X 3.35 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.16 X 3.28 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 2.92 X 3.66 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.88 X 3.66 m |
|
| Breakfast (Ground) | 3.28 X 2.74 m |
|
| Kitchen (Ground) | 3.28 X 2.44 m |
|
| Dining Room (Ground) | 6.71 X 3.35 m |
|
| Great Room (Ground) | 4.37 X 3.18 m |
|
Broker: HOMELIFE LANDMARK REALTY INC.MLS®#: W7038330
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type