Menu
#209 - 150 Sabina Drive, Oakville, ON L6H 0W3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar/Dundas St |
Description
New LVP wood flooring installed last September. Conveniently located near major highways, shopping malls, and schools, this open-concept apartment boasts floor-to-ceiling windows and approximately 9-foot ceilings, creating a bright and spacious atmosphere. The modern kitchen features stainless steel appliances, while in-suite stacked washer and dryer provide added convenience. With one underground parking space and surface visitor parking available, hosting guests is a breeze. Residents can enjoy amenities such as a fully equipped gym, party room, common outdoor garden, and bike racks for active lifestyles.
Extras
Low Rise Condo, Does Not Take As Long To Ride The Elevator Or Take The Stairs Down To The Ground Level. Less Concrete, More Green. Easier To Move In.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Main) | 3.93 X 3.07 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.29 X 7.43 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.29 X 7.43 m |
|
Broker: REAL ONE REALTY INC.MLS®#: W8140182
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type