Menu
3304 -Lot 122 Taha Gardens, Oakville, ON L6M 5S9



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
4 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,084,699
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 20.0 x 81.0 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line & Dundas |
Description
Modern 4 Bedrooms Three-storey Freehold Townhouse ,boosting 2,272 sq.ft., by DiGreen Homes. Under construction, pick your finishes and move in 30 days!!! Rare double cars garage with 2 outside drive parking spots. Carpet free, pot lights, The ground floor offers 9 feet ceiling that includes 4th bedroom with full bathroom ensuite or can be a flexible room that can be used as a home office, family area, or hobby space, or a bedroom with full bath. Elegant oak stairs with Iron picket railings leading to each floors. Open concept second floor with 10 feet ceilings that create a spacious and bright feeling with pot lights through out. The kitchen features servery, center island with quartz countertops and full-height cabinets for plenty of storage. The living room walkout to a large terrace. The third floor has 9-foot ceilings, three bedrooms, and a convenient laundry room. The primary bedroom features two walk in closets and a 4 piece ensuite bathroom, second bedroom with double closet with mirror and walkout to deck. Located in a highly sought-after community close to top-rated schools, public transit, parks, hospital, plaza, shopping centre. Mins to Sheridan College, Hwy 403,407 & QEW. ***Finishes in photos are for illustration only and finishes for lot 122 will differ***
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Third) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Great Room (Second) | 0 X 0 m | |
| Breakfast (Second) | 0 X 0 m | |
| Kitchen (Second) | 0 X 0 m | |
| Dining Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Ground) | 0 X 0 m |
|
Broker: HC REALTY GROUP INC.MLS®#: W13073110
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type