Menu
3079 Trafalgar Road 401, Oakville, ON L6H 8C5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$499,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar & Dundas |
Description
HST-REBATE ELIGIBLE! Welcome to North Oak Condos, where modern living and sustainability meet in the heart of Oakville. North Oak Towers A & B are two striking buildings connected by a two-story glass lobby and amenity pavilion. Designed for energy efficiency, the development features geoexchange heating and cooling, offering low-carbon, cost-effective comfort for homeowners. This BRAND NEW, never-lived-in, 1 + Den suite by the renowned developer Minto is thoughtfully designed with 9-ft ceilings, floor-to-ceiling windows, and a STUNNING wraparound balcony. Cutting-edge smart home technology allows control over the thermostat, security system, digital door lock, and visitor management, all remotely. Nestled in a prime location, the community is surrounded by green spaces, top-rated schools, and vibrant amenities. With easy access to three major highways, public transit, and shopping, this unit is perfect for first-time buyers, investors, or those looking to downsize. Building amenities include concierge service, a games lounge, a terrace with BBQs, a co-working lounge, a yoga studio, a gym, and pet and bike washing stations. One parking space is included.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.9 X 1.55448 m | |
| Kitchen (Main) | 3.05 X 3.53568 m |
|
| Living Room (Main) | 3.23 X 3.23088 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.2 X 3.048 m |
|
Broker: MINTO REALTY INC.MLS®#: W13156148
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type