Menu
3020 Trailside Drive 129, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
3 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$649,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | "Stucco (Plaster)"Brick |
| Property Tax | $3,764 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St & Trailside Dr |
Description
Welcome to Distrikt Trailside! > Ideally situated in Oakville's desirable Glenorchy community, this rare 2-bedroom condo townhouse blends modern luxury with incredible outdoor living. Offering 1,101 sq. ft. of refined interior space and 367 sq. ft. of outdoor space, this home features two balconies and a massive rooftop terrace-an entertainer's dream! 10-foot smooth ceilings designed for modern, light-filled living. Upgraded Trevisano kitchen featuring a central island, premium Fulgor Milano appliances, and a stunning porcelain tile backsplash. European laminate cabinetry, soft-close drawers, and a sleek stainless steel undermount sink with a pull-down spray faucet. Striking double-height fitness studio with top-tier cardio and strength equipment. Dedicated indoor and outdoor yoga and Pilates spaces.6th-floor residents' lounge featuring a chef's kitchen, private dining room, fireplace lounge, and games room-perfect for hosting or unwinding. Everyday conveniences including a pet wash station, secure parcel storage, and dedicated on-site property management.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "Laundry Closet""In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Second) | 2.32 X 2.87 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.69 X 2.71 m |
|
| Living Room (Main) | 4.57 X 2.74 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.71 X 3.5 m |
|
Broker: NEWGEN REALTY EXPERTSMLS®#: W13140760
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type