Menu
335 Wheat Boom Drive 305, Oakville, ON L6H 7Y1



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$680,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 3 |
| Exterior | "Metal/Steel Siding" |
| Property Tax | $3,000 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas / Trafalgar |
Description
Bright and spacious 2-bedroom, 2-bathroom corner unit featuring 2 underground parking spots and keyless entry! This carpet-free suite offers large windows throughout, filling the space with natural light all day long. The welcoming entryway leads into a modern kitchen complete with an island, backsplash, and stainless steel appliances, all overlooking the open-concept living area. Step out onto the large balcony, perfect for relaxing and enjoying warm summer evenings. Both bedrooms include walk-in closets, while the primary bedroom also offers a private ensuite bathroom. Ideally located just a short 5-minute drive to highways, grocery stores, shops, restaurants, banks, and more. Unit also includes 1 locker for additional storage. Please note: listing photos were taken prior to the current tenant moving in.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Flat) | 3.23 X 3.15 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.3 X 3.1 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.44 X 4.22 m | |
| Kitchen (Flat) | 5.44 X 4.22 m |
Broker: EXP REALTYMLS®#: W13128312
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type