Menu
2325 Central Park Drive 705, Oakville, ON L6H 0E2



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$544,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 7 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $2,910 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Oak Park/ Central Park |
Description
Lock, Leave and Love it Lifestyle in sought-after Oak Park Community! This bright and beautifully updated corner unit offers well-designed living space with 2 bedrooms, 2 full bathrooms, ensuite laundry and a fabulous open-concept layout. Large windows fill the home with natural light, while neutral décor, tasteful flooring and a sleek kitchen with dark cabinetry, breakfast bar, granite counter and stainless-steel appliances add to the move-in-ready appeal. The spacious living and dining area is ideal for everyday living or entertaining and features a walkout to a private balcony with amazing vistas - a wonderful spot for morning coffee, evening sunsets or simply enjoying the lake views. The spacious primary bedroom offers great space, awesome views and a 3-piece ensuite, while the second bedroom and additional full bathroom provide flexibility for guests, home office or family living. Residents enjoy great building amenities including a party room, exercise room, outdoor pool, sauna and more. Ideally located in a highly walkable neighbourhood close to parks, trails, schools, hospital, Sheridan College, shopping, restaurants, transit and major highways. A bright, updated corner unit in a well-managed building. This is condo living done right.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Fan Coil |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.24 X 3.18 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.83 X 3.62 m |
|
| Dining Room (Flat) | 4.2 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.58 X 2.45 m |
|
| Living Room (Flat) | 4.2 X 3.05 m |
|
Broker: YOUR HOME TODAY REALTY INC.MLS®#: W13161518
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type