Menu
226 Howell Road, Oakville, ON L6H 5Y7



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
5 bed
4 bath
4parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,599,000
Sold Price:
$1,670,000
Sold in Apr 2024
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 46.8 x 187.42 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $6,061 |
| Basement | FullFinished |
| Dir/Cross St | River Glen Blvd X Howell Rd |
Description
Situated in one of Oakville's finest family communities is this gorgeous 4 bedroom, 4 bath stunner with a lot larger than most, Plenty of room for a future Pool! The lush landscaped yard is an abundant escape for those that long for a garden to love! This well maintained and cared for home showcases beautiful hardwood through out! Welcoming living/dining area with large bright windows! A well appointed kitchen featuring Wolf Stove for your culinary expertise! A cozy family room conveniently located off the kitchen complete with fireplace and window overlooking the garden. Large primary bedroom with walk in closet and ensuite. Three more, generous sized bedrooms on the upper level. The lower level features a fabulous area that is perfect for work from home, a great rec room or play area for the kids! The fifth bedroom with ensuite could make a fabulous nanny suite! Separate entrance to basement through the garage. Close to highly rated schools, River Oaks Rec Centre & Ice Rink, hiking trails, parks, shopping! Life in River Oaks is calling!
Extras
Beautiful home perfect for gatherings with family and friends! Huge Pool sized lot! Stunning landscaped property with large entertainers deck. Garage hooked up for laundry.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Other (Basement) | 1.78 X 2.26 m | |
| Bedroom 5 (Basement) | 5.59 X 3.48 m |
|
| Recreation (Basement) | 2.9 X 5.64 m | |
| Bedroom 4 (Second) | 2.82 X 3.25 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.57 X 2.67 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.96 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.23 X 6.1 m |
|
| Living Room (Ground) | 4.42 X 3.02 m |
|
| Dining Room (Ground) | 2.69 X 3.02 m |
|
| Kitchen (Ground) | 2.59 X 5.59 m |
|
| Family Room (Ground) | 3.12 X 4.88 m |
|
Broker: KELLER WILLIAMS ADVANTAGE REALTYMLS®#: W8249134
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type