Menu
2172 Margot Street, Oakville, ON L6H 3M1



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
3parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,475,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 42.39 x 113.52 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $5,642 |
| Basement | FullFinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line and River Oaks |
Description
Welcome to this lovingly maintained and extensively renovated executive detached home in Oakville's highly sought-after River Oaks community! Backing onto peaceful greenspace/park with no homes behind, this stunning 4 bedroom, 3 bathroom home offers over 2,300 sq ft of finished living space and showcases approximately $200,000 in high-end renovations completed December 2025. From the moment you step inside, you'll appreciate the quality craftsmanship and stylish updates throughout. The spectacular custom kitchen features quartz counters, breakfast bar seating for four, and premium stainless steel appliances including a luxurious Wolf gas stove, Elica Range Hood, Bosch double-door fridge, Bosch dishwasher and Arietta wine/beverage fridge - perfect for entertaining family and friends. Luxurious wide plank engineered hardwood flooring extends throughout the main and upper levels, complemented by custom hardwood stairs, upgraded handrails and pickets, smooth ceilings, elegant trim work, new interior casings and baseboards, stylish LED pot lights throughout the main floor, and beautifully renovated bathrooms. The spacious living room with cozy gas fireplace overlooks the private backyard retreat complete with a large patio, pergola, roll-out awning, mature landscaping, natural gas BBQ hookup, and direct rear gate access to Margot Street Park and scenic trails. The finished basement provides additional flexible living space ideal for a recreation room, home office, gym, or kids' retreat. Additional features include upgraded vinyl windows, owned furnace and central air conditioner, parking for 3 vehicles, paver stone front walkway, and exceptional curb appeal. Ideally located close to top-rated schools, parks, trails, shopping, restaurants, recreation centre, library, and major highways including the QEW, 403, 407, and 401. Truly a move-in ready family home offering the perfect blend of luxury, comfort, and lifestyle in one of Oakville's most desirable neighbourhoods!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Breakfast (Main) | 2.66 X 2.82 m |
|
| Utility Room (Basement) | 5.73 X 6.28 m |
|
| Laundry (Basement) | 3.25 X 2.28 m |
|
| Recreation (Basement) | 4.47 X 8.31 m |
|
| Bathroom (Second) | 2.36 X 2.58 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.68 X 3.87 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 2.8 X 3.84 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.06 X 3.62 m |
|
| Bathroom (Second) | 2.17 X 1.85 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.66 X 4.36 m |
|
| Bathroom (Main) | 1.72 X 1.38 m |
|
| Living Room (Main) | 2.93 X 4.89 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.24 X 6.96 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.23 X 4.03 m |
|
Broker: RE/MAX PROFESSIONALS INC.MLS®#: W13125946
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type