Menu
#910 - 297 Oak Walk Drive, Oakville, ON L6H 6Z3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$765,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Common Element Condo |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 9 |
| Exterior | "Metal/Steel Siding"Concrete |
| Property Tax | $2,707 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Oak Walk Drive/Trafalgar Road |
Description
Enjoy Great Quality Of Life In This Gorgeous 2 Bedr. 2 Bath Condo In Trendy Oak&Co In The Heart Of Oakville's Desirable Uptown Core. Attractive Split Bedr Layout, 9 Ft. Ceilings W/Beautiful Laminate Flooring Throughout. Have Your Morning Coffee Or Evening Drinks On The South Facing Balcony W/Clear Views To Lake Ontario And Toronto. Attractive O/C Living W/Modern Kitchen & S/S Appliances. Primary Bedroom Feat W/I Closet, 3 Pc Bath & Stunning Lake Views. Large 2nd Bedroom/Office W/ Double Mirrored Closets & Same Stunning Lake Views. Large Sep 4 Piece Bath With Access To Washer/Dryer. Prime And Convenient Location Close To The Go Bus Station, Groceries, Shopping, Restaurants & Entertainment. Easy Access To Sheridan College, Parks, Trails & All Major Highways. The Condo Comes With 1 Underground Parking Space & Locker. Custom Blinds With Blackouts In The Bedroom. This Building Has Top Class Amenities That Includes: 24 Hours Concierge, Outdoor Terrace, Party Room, Fitness Room, Yoga Studio
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Kitchen (Flat) | 2.44 X 2.69 m |
|
| Dining Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Flat) | 8 X 3 m |
|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Flat) | 3.2 X 3.1 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.25 X 3.12 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W6799918
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type