Menu
2349 Strawfield Court, Oakville, ON L6H 6C2



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
3parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$899,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 38.15 x 104.97 |
| Exterior | "Aluminum Siding"Brick |
| Property Tax | $3,811 |
| Basement | "Finished with Walk-Out" |
| Dir/Cross St | River Glen And Strawfield |
Description
Gorgeous and exceptionally spacious freehold townhome in the highly desirable community!Offering almost 1,500 sq. ft. of beautifully upgraded living space, this home features a uniquecarport + garage design and is situated on a lovely, quiet street.The bright eat in kitchen boasts a large pantry and walk out to stunning custom three tiereddecks, perfect for entertaining and outdoor enjoyment. Elegant wide-plank laminate flooringflows throughout the home, complemented by brand-new never used carpet on the stairs, fresh neutral paint,and stylish pot lights in the living area.Enjoy peace of mind with brand-new Whirlpool appliances, all covered by a 5 year extendedwarranty. The fully fenced backyard adds privacy and functionality for families and gatheringsalike.Excellent rental or in-law suite potential with a ground-level room featuring a separateentrance and full bathroom.Ideally located within 5 minutes of 4 top-rated schools, hospitals, grocery stores, parks,shopping, restaurants, and many other everyday amenities, offering exceptional convenience forfamilies and professionals alike.A perfect opportunity for families, investors, or multi-generational living in one ofOakville's most sought-after neighbourhoods!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Utility Room (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Foyer (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Great Room (Ground) | 3 X 2.6 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 2.9 X 2.85 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.9 X 2.85 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 5.15 X 2.76 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.71 X 2.92 m |
|
| Breakfast (Second) | 3.71 X 2.92 m |
|
| Dining Room (Second) | 4.78 X 2.87 m |
|
| Living Room (Second) | 5.84 X 3.63 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W13164114
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type