Menu
349 Summerchase Drive, Oakville, ON L6H 5T7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
4 bath
6parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,400,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 6 |
| Lot Size | 60.0 x 115.0 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $7,954 |
| Basement | "Partially Finished" |
| Dir/Cross St | Neyagawa & River Oaks |
Description
Indulge in ultimate luxury in Oakville's prestigious River Oaks Neighborhood. This 3-car garage residence offers a stunning 3,000 SQFT above ground, accompanied by a 1,500 SQFT semi-finished basement with potential for a separate 2-3 bedroom apartment. Inside, gleaming hardwood floors guide you through a lavishly upgraded home, featuring a majestic staircase and elegant living spaces. The gourmet kitchen is a culinary delight, while outdoors, a private oasis awaits. Conveniently located near top schools, recreation centers, a hospital, shopping, and major highways, this gem boasts energy-efficient features, metal roofs, and more. Enjoy the tranquility of a serene family neighborhood with walking trails and the scenic 16 Mile Creek nearby. Don't miss your chance to own a piece of Oakville's luxury living. The main floor office can be converted into 5th Bedroom
Extras
S/S Fridge, S/S Stove, All Electric Fixtures and Window Coverings, Washer & DryerDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 3.35 X 10.92 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 4.72 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.35 X 3.15 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.35 X 3.15 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.45 X 5.99 m |
|
| Office (Main) | 3.25 X 2.99 m |
|
| Family Room (Main) | 3.25 X 5.38 m |
|
| Kitchen (Main) | 7.26 X 3.15 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.35 X 4.52 m |
|
| Living Room (Main) | 3.35 X 5.13 m |
|
Broker: CENTURY 21 PROPERTY ZONE REALTY INC.MLS®#: W8133658
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type