Menu
2414 Susquehanna Court, Oakville, ON L6H 5Y8



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
3 bed
3 bath
3parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,160,000
Sold Price:
$1,140,000
Sold in Jan 2024
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Semi-Detached |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 25.14 x 222.05 |
| Exterior | "Aluminum Siding"Brick |
| Property Tax | $5,559 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | River Glen & Howell |
Description
Welcome to the perfect home for a young or growing family in the sought-after River Oaks area. A fully upgraded home fronting on a quiet cul-de-sac with a DEEP 222 ft lot backing onto ravine.Feat. open-concept layout w/ hardwood & laminate floors throughout. Sun-lit Living Rm w/family-sized eat-in kitchen, SS appliances, generous-sized BRs, large recreational area in the finished bsmt. Then step out to a HUGE backyard on a large 2-tier deck, followed by pebble playground for children incl. swings & treehouse. Some of the MANY upgrades incl: kitchen (2019), roof, furnace & AC (2020), windows (2022), Tesla EV charger (2023), but too many to list! The neighbourhood offers gorgeous trails, recreational amenities, high-ranking schools, shopping, mins frm everything you need, highways, GO & much more! *INSP. REPORT & UPGRADES LIST INCLUDED*
Extras
Check out the attached list of MANY upgrades incl Tesla EV charger, exterior CCTV's, children's swingset and treehouse in the backyard! Moreover, enjoy the numerous amenities and get into one of the best school districts in Oakville!Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Ground) | 0 X 0 m | |
| Laundry (Basement) | 5.6 X 1.45 m | |
| Recreation (Basement) | 5.42 X 4.9 m |
|
| Bedroom (Second) | 4.02 X 2.72 m |
|
| Bedroom (Second) | 5.18 X 2.82 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.92 X 3.78 m |
|
| Breakfast (Ground) | 2.4 X 2.35 m |
|
| Kitchen (Ground) | 3.7 X 2.35 m |
|
| Dining Room (Ground) | 5.97 X 3 m |
|
| Living Room (Ground) | 5.97 X 3 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE IGNITE REALTYMLS®#: W7372556
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type