Menu
#432 - 2485 Taunton Road, Oakville, ON L6H 3R8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,400
Leased Price:
$2,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar & Dundas |
Description
1bed+den+1.5Bath luxurious Oak & Co. condo unit comes with 1 UG parking and 1 locker, located in the heart of Uptown Core! this 700sq. ft. unit offers a thoughtfully designed living space outfitted with elegant and neutral upgrades. Open Concept Layout With Floor To Ceiling Windows, Upgraded Kitchen With Built-In Appliances, W/O Balcony With An Unobstructed View. 10 min to Sheridan College, Right at where Shops, Restaurant's, Bus Terminal, Go, Hwy 403/407. Extensive Amenities: Chef's Table, Wine Tasting Rm, Bbq Terrace, Fitness Centre And More! Step outside for instant access to transit, shopping centers and entertainment spots. Don't miss your chance to call this special unit at Oak & Co. home
Extras
All utilities including hydro and water to be paid by the Tenant.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Fan Coil |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2.34 X 2.18 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.84 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.15 X 2.54 m |
|
| Dining Room (Flat) | 5.44 X 3.12 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.44 X 3.12 m |
|
Broker: EXP REALTYMLS®#: W8077284
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type