Menu
2349 Woodfield Road, Oakville, ON L6H 6Y6



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
3 bed
4 bath
2parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,369,900
Sold Price:
$1,369,900
Sold in Nov 2023
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 26.08 x 97.38 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $5,232 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Neyagawa and Upper Middle Road |
Description
Executive Freehold Backing Onto Greenspace In Prestigious Woodhaven Estate! Deep Court Location Fronting On Beautiful Street Garden Island. Feels Like a Semi As One Side Is Attached Only At Garage. Quality Built By Fernbrook W/9 Feet Ceilings At Both Ground Level and Basement. Sun filled Living Room. Formal Dining. Kitchen W/ Newer S/S Appliances and Granite Counter. Spacious Family W/ Gas Fireplace and Vaulted Ceilings, Walk Out To Deck. 2nd Floor Large Principle Room W/ Two Closets & EnSuite. Other Two Bedrooms Share 4pc Bath. Finished Basement With Den, Rec and 2- Pc Bath. Most Rooms Have Scenic Views. Steps to the 16 Mile Creek Ravine Systems. Close To Sought After Private Schools, Top Rated Public Schools, Shops and Parks. Easy Access to Public Transit and Highways. Move In and Enjoy!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| null (Basement) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Basement) | 0 X 0 m | |
| Recreation (Basement) | 7.32 X 5.87 m | |
| Den (Basement) | 3.35 X 3.05 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 2.97 X 2.74 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.66 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.88 X 3.51 m |
|
| Family Room (Ground) | 5.87 X 3.66 m |
|
| Kitchen (Ground) | 4.72 X 2.21 m |
|
| Dining Room (Ground) | 3.66 X 2.64 m |
|
| Living Room (Ground) | 4.11 X 2.74 m |
|
| Foyer (Ground) | 0 X 0 m |
Broker: LIVING REALTY INC.MLS®#: W7299750
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type