Menu
167 Squire Crescent, Oakville, ON L6H 0L7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,350
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 20.01 x 83.89 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St E & Trafalgar Rd |
Description
Modern and elegant 3-bed 3-bath freehold townhome with 9 ft. ceilings throughout, Carpet free, huge, open concept second level with a massive great room, dining, and kitchen perfect for entertaining and hosting. The kitchen features modern dark cabinetry, stainless steel appliances and a big island w/breakfast bar, great room w/o to balcony. Find your peace and comfort in the third level of this home with the primary bedroom featuring a walk-in closet and an ensuite along with 2 additional bedrooms and a main bathroom. A convenient upper-level laundry is a great bonus in this home. A family friendly neighbourhood. A walking distance to all your daily shopping amenities. Minutes to Go, hwy 403/407/QEW, schools, hospitals, etc. Don’t miss this gem!
Extras
Tenants will occupy Second Floor, Third Floor, Front Portion of Main Floor and Garage. Back Portion of Main Floor and Backyard will be used exclusively for landlord. Separate Entrance. Landlord uses garage to access backyardDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Ground) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 3 (Third) | 2.85 X 2.72 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.82 X 2.87 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.13 X 4.12 m |
|
| Great Room (Second) | 6.34 X 4.78 m |
|
| Kitchen (Second) | 5.83 X 4.44 m |
|
| Dining Room (Second) | 5.83 X 4.44 m |
|
Broker: MEHOME REALTY (ONTARIO) INC.MLS®#: W7242266
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type