Menu
256 Ross Lane, Oakville, ON L6H 5E5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
3parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,500
Leased Price:
$3,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Semi-Detached |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 34.35 x 116.47 |
| Exterior | "Aluminum Siding"Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Full"Partially Finished" |
| Dir/Cross St | River Oaks Blv W/Mcdowell/Ross |
Description
This Stunning 3 Bedroom Freehold Semi-Detached Home Backing Onto Greenspace On A Quite Family Friendly Street In River Oaks Close To Great Schools, Parks, Scenic Trails, Shopping And More! Spacious Living Room And Separate Dining Room Both With Hardwood Flooring And Kitchen Access For Easy Entertaining. Updated Kitchen With Stainless Steel Appliances, Walk-In Pantry, Back Splash And Walk Out To Large Backyard Overlooking Treed Greenspace! Upper Level Features A 4PC Main Bathroom And 3 Spacious Bedrooms, Including Primary Suite With 2 PC Ensuite Bathroom. The Basement Level Offers A Finished Rec Room Plus Cold Room, Large Laundry/Utility Room And Plenty Of Storage Space!
Newer Furnace And AC, Vinyl Windows Throughout , Plenty Of Pot Lights, Newer Roof , Updated Kitchen And Baths And Newer Garage Door With Remote Control. Easy access To Highways, Transit, Oakville GO, OTMH, 2 Rec Centers And Other Amenities!
Extras
The Backyard Is Exceptionally Private And Beautiful With Mature Trees And Flower Beds, Easy Access To Scenic Trail Around A Corner! Nice Porch Enclosure.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Cold Room/Cantina (Basement) | 2.08 X 0.86 m | |
| Utility Room (Basement) | 7.34 X 5.08 m |
|
| Recreation (Basement) | 4.57 X 2.95 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.06 X 2.64 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 5.16 X 2.46 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.47 X 3.2 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.61 X 2.26 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.42 X 2.69 m |
|
| Living Room (Main) | 4.98 X 2.92 m |
|
Broker: HOMELIFE FRONTIER REALTY INC.MLS®#: W7034160
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type