Menu
145 Westchester Road, Oakville, ON L6H 6H9



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
4 bed
3 bath
6parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,498,900
Sold Price:
$1,485,000
Sold in May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 6 |
| Lot Size | 52.05 x 111.55 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $7,462 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Dundas St W / Harman Gate |
Description
Welcome home. Fabulous detached family home in the heart of North Oakville's sought-after River Oaks community. Designed for both everyday living and entertaining, the main floor features formal living and dining rooms, a dedicated home office, and a spacious eat-in kitchen with breakfast area and easy access to the backyard. The adjoining family room with gas fireplace creates a warm and inviting gathering space for family and friends. Upstairs, the oversized primary retreat offers a walk-in closet, dressing table, and ensuite bath, alongside three additional full-sized bedrooms and a family bath. The unfinished lower level provides endless potential for a home theatre, gym, guest suite, or additional living space. Outside, enjoy a covered stone patio, courtyard area ideal for basketball and outdoor play, and plenty of green space for kids and pets to enjoy. Close to parks, schools, trails, and all the amenities River Oaks has to offer.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Second) | 4.85 X 3.66 m | |
| Bedroom (Second) | 5.18 X 4.09 m | |
| Bedroom (Second) | 3.38 X 3.35 m | |
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.49 X 5.31 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Main) | 1.8 X 1.68 m | |
| Family Room (Main) | 3.99 X 5.26 m | |
| Breakfast (Main) | 2.64 X 4.04 m | |
| Kitchen (Main) | 3.4 X 4.04 m | |
| Dining Room (Main) | 3.33 X 3.84 m | |
| Office (Main) | 3.33 X 3.12 m | |
| Living Room (Main) | 4.9 X 4.06 m | |
| Foyer (Main) | 0 X 0 m |
Broker: RE/MAX ESCARPMENT TEAM LOGUE REALTYMLS®#: W13160984
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type